Sianozęty, Ustronie Morskie, Wieniotowo, niespokojne wybrzeże i tajemicze budowle na wydamch.

Przed Sianozętami (Foto. czerwiec 2011 rok).


Pokaż KOŁOBRZEG - DARŁÓWKO na większej mapie


                Kierując się dalej na wschód, mijając Podczele i Bagicz, zbliżamy się powoli do kolejnego ciekawego odcinka naszego wybrzeża, zlokalizowanego miedzy Sianożętami, a Wieniotowem. Podobnie jak po wschodniej stronie Kołobrzegu, tutaj także dochodzi do gwałtownej abrazji brzegu, szczególnie na wysokości samych miejscowości Sianożęty i Ustronie Morskie. Z uwagi na fakt, iż brzeg morski w tych miejscowościach jest dosyć mocno zurbanizowany i brakuje strefy buforowej mogącej oddzielać zabudowania od żywiołu morskiego. Dlatego też sztucznie wzmacnia się stromo opadający ku morzu brzeg betonowymi gwiazdo blokami oraz ostrogami w postaci dobrze wszystkim znanymi drewnianymi palami wbitymi w morskie dno. Zdjęcia przedstawione poniżej zostały zrobione w okresie kiedy trwały prace konserwacyjne wyżej wymienionych obiektów hydrotechnicznych, zleconych przez Urząd Morski. Jak wspomniałem we wcześniejszych postach prace takie trwają w tym roku także m. in. w rejonie Kołobrzegu, Podczela, Darłówka, Łeby i Jastrzębiej Góry. Wracając do opisywanego odcinka wybrzeża, to wzrok plażowego piechura na pewno przykują dwa pomosty ,,mola” zlokalizowane na pograniczu Sianożęt i Ustronia Morskiego. Pierwsze znajduje się jeszcze w granicach letniska Sianożęty drugie już na terenie Ustronia Morskiego. Molo w Sianożętach, podobnie jak Ustroniu Morskim to stalowa konstrukcja, pomost spacerowy wykonany jest z drewna. Moim zdaniem molo w Sianożętach jest atrakcyjniejsze, a to za sprawą zbudowanego na jego końcu podwyższenia w formie tarasu widokowego. Przy już niewielkiej sile wiatru fale morskie, szczególnie w okolicach Ustronia Morskiego potrafią w całości przykryć część plażową powodując problem z przejściem tego odcinka. Jedynym rozwiązaniem jest wędrówka aleją usytuowana wzdłuż wydm, z góry której można podziwiać krajobraz tutejszego wybrzeża. Podążając ta aleja natrafimy na stary przerdzewiały pomost widokowy, który parę metrów wychodzi za granicę wydm. Stojąc na jego końcu ma się wrażenie wiszenia w powietrzu. W ustroniu morskim zlokalizowana jest mała baza rybacka z przystanią. Podobnie jak w każdej przystani rybackiej istniejącej na naszym wybrzeżu i tutaj patrząc w kierunku morza zaobserwujemy mały obiekt wystający ponad morską kipiel mianowicie dalbę wyciągową( foto z Uniescia) służącą do wciągania i wciągania miejscowych kutrów.
Krajobraz wydm w tym rejonie to w większości strome w niektórych miejscach kilkunastometrowe wydmy szare o budowie piaskowo – gliniastej i gliniastej, dopiero dalej za Ustronie Morskim, pojawiają się typowe wydmy piaskowe. Granicą  omawianego odcinka wybrzeża jest stalowa, przerdzewiała budowla wchodząca w głąb morza, jest pozostałość obudowy starego kolektora ściekowego z fabryki  ówcześnie znajdującej się w Karlinie. Z uwagi na fakt, iz budowlata stwarza zagrozenie dla plazowiczów, zdecydowano o jej rozbiórce w tym roku.
Od BAGICZ,SIANOŻĘTY, USTRONIE MORSKIE
Od BAGICZ,SIANOŻĘTY, USTRONIE MORSKIE
 
W tle widoczne prace mające na celu umocnieneinie wybrzeza w tym miejscu (Foto. czerwiec 2011 rok).

Młot słuzący do wbijania potęznych drewnianych pali w dno morskie (Foto. czerwiec 2011 rok).
Stare i nowo przygotowane pale spoczywające na pobliskiej plazy (Foto. czerwiec 2011 rok).

Krajobraz brzegu w Sianozętach (Foto. czerwiec 2011 rok).


Bujnie porosniete drzewami i krzewami lisciastymi wydmy w Sianozetach (Foto. czerwiec 2011 rok).

Molo z wysokim tarasem widokowym w Sianozętach (Foto. czerwiec 2011 rok).



Wydmy w tym miejscu chronione sa przed abrazją głazami i gwiadoblokami (Foto. czerwiec 2011 rok).










Mniejsze molo w Ustroniu Morskim (Foto. czerwiec 2011 rok).





Gwiazdobloki chroniace brzeg w Ustroniu Morskim (Foto. czerwiec 2011 rok).




W tym miejscu plaża praktycznie zanika (Foto. czerwiec 2011 rok).


Stary stalowy pomost wiokowy w Ustroniu Morskim (Foto. czerwiec 2011 rok).


Podobnie jak w przeważającej części naszego wybrzeża, także w rejonie Ustronia Morskiego ulokowane były systemy obrony wybrzeża (BAS). Idąc w stronę ujścia rzeki Czerwonej z plaży ujrzymy dziwne budowle na szczycie stromo opadającej wydmy. Są to anteny Bazy Technicznej Marynarki Wojennej RP, jeżeli udało by się nam wdrapać na wspomniana wydmę naszym oczom ukazał by się potężny żelbetowy budynek wystający właśnie z za tych anten. Teren tutaj ogrodzony jest wysokim ogrodzeniem wykonanym z drutu kolczastego. Jeżeli chcielibyśmy eksplorować teren starych umocnień oraz byłej bazy wojskowej Luftwaffe, najlepiej podejść od strony ujścia rzeki Czerwonej. W latach pięćdziesiątych XX w. w ramach budowy systemu obrony wybrzeża w nadmorskim lesie na wschód od Ustronia Morskiego powstały stanowiska baterii artylerii nadbrzeżnej, była to 31 Bateria Artylerii Stałej. Na żelbetowych podstawach zamontowano cztery sowieckie działa kalibru 130 mm. Teren ten pod koniec lat 70 XX wieku został opuszczony przez wojsko. W 1996 roku na terenie tym zaczął stacjonować wspomniana już Marynarka Wojenna. W okolicach Pleśny parę kilometrów na wschód od ujścia rzeki Czerwonej z plaży można zaobserwować duży radar wojskowy Marynarki Wojennej.



Pokaż KOŁOBRZEG - DARŁÓWKO na większej mapie
Plaża tuz za Ustroniem Morskim (Foto. czerwiec 2011 rok).


Niski brzeg chroniony wierzbowa faszyną, dalej wydmy powoli rosna w kulminacyjnym punkcie dochadza nawetr do kilkunastu metrów (Foto. czerwiec 2011 rok).




Anteny radiowe Bazy Marynarki Wojenej na wysokosci Wieniotowa(Foto. czerwiec 2011 rok).






 Wieża ZPKO - jeden z elementów 31 Baterii Artylerii Stałej Ustronie Morskie.





1 komentarz:

Unknown pisze...

Także warto przemyśleć pobyt w Rogowie, cenowo-co można zauważyć tutaj burco.pl-wypada to bardzo korzystnie. Miejsce dużo spokojniejsze, idealne do pobytu z dziećmi.