Tajemnicze plaże Bagicza - miedzy Podczelem, a Sianożętami...

Miedzy Podczelem, a Sianożętami mozna spotkać szereg cieków uchodzacych wprost na plazy do morza. Odprowadzają one wody z podmokłych terenów biegnacych równolegle do tutejszych plaż (Foto. czerwiec 2011 rok).



Pokaż KOŁOBRZEG - DARŁÓWKO na większej mapie

             Oddalając się od punktu widokowego znajdującego się na drewnianej kładce rowerowej w Ekoparku wschodnim zbliżamy się do niezwykłego pod względem geomorfologicznym odcinka wybrzeża morskiego. Tuz za stromymi lecz niewysokimi sięgającymi maksymalnie 5 metrów wydmami do odcinka plażowego przylega oddzielone pasem mokradeł stare lotnisko wojskowe zbudowane jeszcze przez III Rzeszę. Średnia wysokość wzniesień wydmowych na tym obszarze wynosi około 2,5 metra. Praktycznie na całej długości od Podczela do Sianożęt wydmy nie mają typowej pisakowej struktury, nie ma tu typowego rozdzielenia na wydmy białe i szare. Wydmy mają kształt stromych ścian na których można zaobserwować profil glebowy z wyraźnymi poziomymi warstwami. Obszar Bagicza wznosi się na wysokość 6 - 9 m n.p.m. na płaskiej wysoczyźnie moreny dennej zwanej  Kępą wysoczyznową Bagicza. Podobne wysokości mają pagórki morenowe Podczela zamykające od południa nieckę słonych torfowisk Smolnego Bagna. Uroczysko to od nadbałtyckiej plaży oddziela bardzo wąski i niski wał wydmowy (o wysokości 2-5 m n.p. plaży) grożący przerwaniem nie tylko przy wysokich stanach morza, lecz przede wszystkim przy podtopieniu przez podniesienie zwierciadła na torfowisku. Jak to miało miejsce wczesną wiosną 2009 roku w Ekoparku Wschodnim w Podczelu. Stojąca na torfowisku woda znajduje się na poziomie 0,7 do 1,2 m n.p.m., przesiąka przez podłoże wału i infiltruje w osady plaży. Bywając na tym obszarze warto podejść bliżej do czoła wydmy, można zaobserwować małe strużki wody które powoli przesiąkają przez glinową strukturę wydmy. Dużo jest na tym obszarze małych cieków tworzących się poprzez wyżej wymienione podsiąki lub wypływających na plaże wprost z betonowych i żeliwnych rur o różnej grubości. Krajobraz jaki jest tutaj ciężko znaleźć w innym miejscu naszego wybrzeża Bałtyku. Uroku poszarpanym wydmą dodają widoczne, na przełomie wiosny i lata porastające je czupryny krzewów dzikiej róży. Zwarta gliniasta budowa wydm, posłużyła jako dom dla ptactwa budującego nory w czole wydmy. Wybrzeże na tym odcinku chronione jest przed burzliwym żywiołem morskim drewnianymi ostrogami falochronów wchodzących w morze do 100 metrów. Jednak z uwagi na swój wiek w niektórych miejscach nie spełniają już swojej funkcji, co sprawia, że proces abrazji brzegu morskiego przebiega na tym obszarze bardzo szybko.

Krajobraz plaży miedzy Podczelem, a Bagiczem - widoczne ogrodzenie chroniące wydmy przed turystami (Foto. czerwiec 2011 rok).

Zalana plaża po nocnym sztormie (Foto. czerwiec 2011 rok).
Pamiątko po sztormowej zimie 2011-2012.


 Krajobraz tutejszego wybrzeża widziany z drogi rowerowej usytuowanej na wzniesieniu wydmowym - kwiecień 2012.






 Stare lotnisko wojskowe w Bagiczu. W pobliżu tego obiektu poprowadzono ścieżkę dla pieszych i rowerzystów ( Ustronie Morskie - Kołobrzeg)



W Sianożętach nadal funkcjonuje małe lotnisko (Foto. czerwiec 2011).
Strome wały wydmowe wizytówka wysoczyzny morenowej Bagicza (Foto. czerwiec 2011 rok).




Jedna z licznych rur prowadzących wody z podmokłego terenu znajdujacego się tuż za wydmami (Foto. czerwiec 2011 rok).

Zdobiace szczyty wydm krzewy dzikiej rózy (Foto. czerwiec 2011 rok).

Na skutek abrazji brzegu oraz wysokich stanów wód słodkich po stronie wydmowej dochodzui w niektórych miejscach do osuwania sie wydm (Foto. czerwiec 2011 rok).
Strugi usuwajace nadmiar wody z mokradeł do morza (Foto. czerwiec 2011 rok).

Malownicze brzegi na plazy w Bagiczu (Foto. czerwiec 2011 rok).



Ten falochron juz nie spełnia swojej pierwotnej funkcji (Foto. czerwiec 2011 rok).





Widoczna pozioma striktura profilu wydmy w Bagiczu i nory legowe ptaków(Foto. czerwiec 2011 rok).

Wybrzeze tuz przed Sianożętami delikatnie się zmienia, gdzieniegdzie pojawiją sie białe piaskowe wydmy porosniete dzrewami liściastymi (Foto. czerwiec 2011 rok).

Stanowisko Honkeni piaskowej 1,5 km przed Sianożętami (Foto. czerwiec 2011 rok).
Równolegle do wydmy przylega droga rowerowa łaczaca Kołobrzeg z Dźwirzynem (Foto. czerwiec 2011 rok).

Przed Sianożętami (Foto. czerwiec 2011 rok).
W tle widoczny młot słuzący do wbijania drewnianych pali falochronu w dno morskie (Foto. czerwiec 2011 rok).

Bagickie wydmy w kwietniu 2011 roku.
Nora lisa lub Borsuka.

Schyłek dnia na plazy w Bagiczu (Foto. kwiecień 2011 rok).

 

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Idąc plażą od Podczela w stronę Sianożęt, natrafiłem na pozostałości murków w wydmie. Co to może być?