Spokojne plaże - Między Rogowem, a Kołobrzegiem.

 
Widok w stronę Rogowa z wysokiej wydmy w Mrzeżynie (Foto. maj 2011 rok).


Pokaż NIECHORZE - KOŁOBRZEG na większej mapie
           Między Mrzeżynem, a Kołobrzegiem rozciąga się pas szerokiej i czystej plaży. W pasie tym znajdują się trzy małe miejscowości turystyczne mianowicie Rogowo, Dźwirzyno oraz Grzybowo. Podobnie jak przed Mrzeżynem także tereny  w okolicy Rogowa wykorzystywało wojsko. Obecnie tereny w obrębie Rogowa przeznaczane są pod turystykę i rekreację. Plaże na tym odcinku są  bardzo szerokie. Wybrzeże w tym rejonie jest dość niskie, podobnie jak miedzy Pogorzelicą i Mrzeżynem dominują malownicze piaszczyste wydmy białe porośnięte turzycą piaskową i piaskownicą. Miedzy Rogowem, a Dźwirzynem rozciąga się obszar mierzei jeziora Resko. Wysokość wału wydmowych na mierzei Jeziora Resko w niektórych miejscach dochodzi nawet do 16 metrów. Samo jezioro jest małym jeziorem przymorskim, o powierzchni około 600 ha znajdującym się we wschodniej części Wybrzeża Trzebiatowskiego. Średnia głębokość jeziora to 1,3 metra natomiast maksymalna to 2,5 metra. Resko Przymorskie jest naturalnym zbiornikiem wodnym powstałym na skutek odcięcia mierzeją dawnej zatoki od morza, podobnie jak w przypadku wszystkich jezior przymorskich. Mierzeja jeziora Resko Przymorskie ma szerokość miedzy 0,3 a 1 km. Z uwagi na swoje warunki hydrologiczne  i morfometryczne jezioro Resko jest zbiornikiem silnie zeutrofizowanym. Jego głównymi dopływami są od zachodu koryto starej Regi, które ówcześnie stanowiło ujście rzeki Rega. Znajdowała się tu osada Regoujscie. Obecnie nowe sztucznie utworzone ujście Regi znajduje się w miejscowości Mrzeżyno gdzie prowadzi swe wody do Bałtyku. Od strony południowej do jeziora uchodzi siec rowów melioracyjnych natomiast od strony wschodniej uchodzą do niego dwie rzeki Błotnica i Dębosznica. Jeszcze na początku lat 80 XX wieku dno zbiornika w przeważającej powierzchni było piaszczyste obecnie przeważają partie dna mulistego. Brzegi jeziora w części zachodniej, południowej i wschodniej są praktycznie nie dostępne porośnięte trzciną pospolitą. Stwarza to możliwość do bytowania rzadkich przedstawicieli fauny i flory. Kierując się dalej w kierunku Kołobrzegu natrafimy na miejscowość Grzybowo. Plaże tutaj, aż do zachodniej strony Kołobrzegu są szerokie. Dlatego w sezonie letnim można spotkać tutaj rzesze turystów odwiedzających Kołobrzeg, gdyż po wschodniej stronie Kołobrzegu plaże są wąskie, a niektórych miejscach w ogóle ich nie ma (o tym w innym poście).  

Wojskowy radar miedzy Mrzeżynem, a Rogowem (Foto. kwiecień 2011 rok).
Szerokie plaże w okolicach Rogowa (Foto. kwiecień 2011 rok).



Zejście na plażę w Rogowie (Foto. kwiecień 2011 rok).
Malownicze piaszczyste wydmy w rejonie Rogowa ( Foto. kwiecień 2011 rok).
Stanowisko obserwacyjne ratowników w Rogowie (Foto. kwiecień 2011 rok).
Plaże miedzy Rogowem, a Dźwirzynem (Foto. kwiecień 2011 rok).



Na mierzei Jeziora Resko ( Foto. kwiecień 2011 rok).


Pokaż NIECHORZE - KOŁOBRZEG na większej mapie
Widok na wejście do małego portu rybackiego od strony zachodniej (ujście Kanału Resko).
Jezioro łączy się z Bałtykiem Kanałem Resko, znajdującym się w Dźwirzynie. Na kanale tym usytuowany jest most gdyż przebiega tutaj droga łącząca Mrzeżyno z Kołobrzegiem. Most ten do początku 2011 roku był starą rozpadającą się konstrukcją, która już nie wytrzymywała naporu poruszających się  nim samochodów. Gdy go budowano miał być chwilowym rozwiązaniem i skrótem łączącym miejscowości po obu brzegach kanału Resko. Szczególnie w sezonie gdy pobliskie miejscowości przeżywały najazd turystów podróż starym mostem stawała się ryzykowna. Od 2011 roku można już bez obaw przeprawiać się przez kanał nową, nowoczesną spełniającą standardy bezpieczeństwa konstrukcją.
Widok na Port w Dźwirzynie w tle wyłania się nowy most na drodze Kołobrzeg - Mrzeżyno(Foto. kwiecień 2011 rok).
Ujście Kanału Resko do Bałtyku (Foto. kwiecień 2011 rok).
Na zdjęciu obudowane betonowym falochronem brzegi Kanału Resko, mimo zabezpieczeń dno kanału często jest zasypywane tworząc mielizny utrudniające żeglugę po nim. Często widać w tym rejonie pracujące  pogłębiarki usuwające nadmiar piasku z dna Kanału (Foto. kwiecień 2011 rok).

Awanport w Dźwirzynie (Foto. kwiecień 2011 rok).


Widok na nowy most na Kanale Resko (Foto. kwiecień 2011).
Widok falochrony broniące wejścia do portu w Dźwirzynie (Foto. kwiecień 2011rok).

Krajobraz plaży w Dźwirzynie po stronie wschodniej Kanału (Foto. kwiecień 2011 rok).
Stalowa konstrukcja na plaży w Dźwirzynie (Foto. kwiecień 2011 rok).

Urokliwe zejscie na wąską plażę w rejonie Grzybowa (Foto. kwiecień 2011 rok).

Miedzy Dźwirzynem, a Grzybowem (Foto. kwiecień 2011 rok).
Przerdzewiałe konstrukcje w rejonie Grzybowa (Foto. kwiecień 2011 rok).

Plaża w w Grzybowie (Foto. kwiecień 2011 rok).

 Marsz miedzy Dźwirzynem, a Grzybowem kwiecień 2011 rok.


Plaża po stronie Zachodniej w Kołobrzegu w tle tern administrowany prze Marynarkę Wojenną - zakaz wstępu (Foto. kwiecień 2011 rok). Aby dostać się na druga stronę Parsęty trzeba obejść ten teren.


4 komentarze:

Burco pisze...

Świetny wpis! Puste plaże to marzenie nie jednego urlopowicza, lecz niestety bardzo rzadko spotykane. Wspaniałym rozwiązaniem jest inwestycja we własne nieruchomości Rogowo. Morze dostępne w dowolnym terminie, bez ograniczeń!

Rogowo Pearl pisze...

Własne mieszkanie w nadmorskim kurorcie to dla wielu osób spełnienie marzeń. Nic dziwnego, bo w takim otoczeniu naprawdę można oderwać się od codzienności. Jeśli chcesz zainwestować w apartament nad Bałtykiem, możemy Ci pomóc w podjęciu decyzji.

Filip pisze...

Pięknie musiało tam być!

Aga pisze...

Uwielbiam Grzybowo! Nie ma ścisku, za to piękne plaże, sama natura i spokój..