Widok na ujście Kanału Szczuczego z dachu byłej strażnicy wojskowej zlokalizowanej na wzniesieniu wydmowym (Foto. styczeń 2007 rok).
Pokaż KOŁOBRZEG - DARŁÓWKO na większej mapie
Widok z mostu na drodze Dąbki - Dąbkowice na ujście kanału Szczuczego z jeziora Bukowo (Foto. grudzień 2006 rok).
Pokaż KOŁOBRZEG na większej mapie
Jezioro Bukowo widok na cześć północną (Foto. grudzień 2006 rok).
Jezioro Bukowo widok w stronę Dąbek (Foto. grudzień 2006 rok).
Jezioro Bukowo widok z Dąbkowic (Foto. kwiecień 2011 rok).
Widok z mostu na ujście do morza Kanału Szczuczego (Foto. kwiecień 2011 rok).
Widok na Kanał Szczuczy uchodzący z Jeziora Bukowo (Foto. kwiecień 2011 rok).
Szerokie ujście kanału w początkowym etapie spływu wód jeziorowych do Bałtyku (Foto. kwiecień 2011 rok).
Plaża po stronie zachodniej kanału(Foto. kwiecień 2011 rok).
Utworzony przez morze piaskowy wał oddzielający Kanał od morza (Foto. czerwiec 2011 rok).
Pokaż KOŁOBRZEG - DARŁÓWKO na większej mapie
Jezioro Bukowo znajduje się w byłym województwie koszalińskim, powiat Sławno, gmina Darłowo. Jest dużym jeziorem przymorskim o powierzchni 1778 ha.. Jak większość jezior przymorskich m.in. takich jak Jamno, Kopań, Wicko Morskie było zatoka morską, obecnie oddzieloną od morza zalesioną mierzeją. Mierzeja ta ma długość około 10 km. Jezioro Bukowo jest płytkim zbiornikiem głębokość maksymalna 2,5 przy wysokiej wodzie do 3 metrów. W części północnej bezpośrednio przylegającej do mierzei spadek głębokości jest większy, natomiast w części południowej i wschodniej dno opada łagodnie, jest to charakterystyczne dla większości jezior przymorskich. Podobna prawidłowość można zaobserwować gdy na plaży po sztormach tworzą się małe rozlewiska, zatoczki tam także po stronie przylegającej do morza dno opada gwałtownie tworząc przegłębienia, natomiast po stronie wydm opada łagodnie. Na mierzei oddzielającej jezioro Bukowo od morza zbudowano drogę z płyt betonowych, która ciągnie się do mostu przecinającego Kanał Szczuczy. Dalej droga jest już asfaltowa i po około 2km urywa się w małej osadzie Dąbkowice, o której napisze innym razem.
Widok z mostu na drodze Dąbki - Dąbkowice na ujście kanału Szczuczego z jeziora Bukowo (Foto. grudzień 2006 rok).
Pokaż KOŁOBRZEG na większej mapie
Tytułowy Kanał Szczuczy podobnie jak Jamieński Nurt jest sztuczną przetoką wykonana w celu regulacji stosunków wodnych na jeziorze Bukowo oraz w celach żeglugowych i rybackich. Znajduje się on w połowie długości mierzei jeziora Bukowo, dojechać można do niego z miejscowości Dąbki. Należy pamiętać, że droga pomiędzy Dąbkami, a Dąbkowicami jest drogą wewnętrzną Urzędu Morskiego w Słupsku, aby móc poruszać się na niej samochodem należy wykupić pozwolenie w tym urzędzie. Chyba, że jest się rezydentem ośrodka wczasowego w Dąbkowicach wtedy wjazd jest dozwolony. Długość Kanału Szczuczego wynosi około 0, 5 - 0,6 km.
Drożny przeważnie jest jesienią i na wiosnę, choć nie jest to regułą, podobnie jak w przypadku jeziora Jamno zależy to od wysokości poziomu wód po stronie jeziora. Przy dużych sztormach zdarza się, że naniesiony przez morze materiał piaskowy tworzy wysoki i szeroki wał uniemożliwiając przebicie się wody z jeziora do morza. Zazwyczaj jezioro sobie radzi i z tą przeszkodą wyrywając swój nurt obok wału. Jednak niekiedy trzeba pomóc naturze, zwłaszcza gdy wody jeziora zagrażają przyległym do jeziora miejscowością. Wtedy kanał jest sztucznie przekopywany, stąd jego nazwa używana przez miejscowych ,,przekop". W części ,,plażowej" czyli na długości około 250 metrów głębokość kanału nie przekracza 1,5 m nawet przy burzliwym nurcie można go przejść w bród mocząc się po pas. W części przyujściowej jego głębokość wynosi góra 40 cm, jednak tworzą się tam niebezpieczne kurzawki. Drugim niebezpieczeństwem w tym miejscu jest nagle opadające dno morza, gdzie tworzą się prądy wsteczne. Po zachodniej stronie kanału na wydmowym wzniesieniu znajduje się budynek byłej strażnicy wojskowej, który nadal sezonowo jest zamieszkiwany. Jeszcze 14 lat temu stała tam wieża radarowa, która niestety jak większość na naszym wybrzeżu została zdemontowana. Bez wątpienia okolice Kanału Szczuczego i jego otoczenie są jednym z najpiękniejszych, jeszcze dzikich miejsc na naszym wybrzeżu.

Jezioro Bukowo widok na cześć północną (Foto. grudzień 2006 rok).
Jezioro Bukowo widok w stronę Dąbek (Foto. grudzień 2006 rok).
Jezioro Bukowo widok w stronę wsi Glęźnowo (Foto. grudzień 2006 rok). |
Droga przy wjeździe na most na Kanale Szczuczym(Foto. kwiecień 2011 rok).
Ścieżka po wschodnie stronie Kanału Szczuczego (Foto. kwiecień 2011 rok).
Ujście Kanału Szczuczego - jesień 2011 rok.
|
Widok na Kanał Szczuczy uchodzący z Jeziora Bukowo (Foto. kwiecień 2011 rok).
Zdewastowany budynek bazy rybackiej ( Foto. kwiecień 2011 rok). Widok na ujście kanału Szczuczego z jeziora Bukowo jesienią 2011 roku. |
Widok na ujście Kanału Szczuczego z jeziora (Foto. styczeń 2007 rok).
Ten sam krajobraz w lipcu 2010 roku.Plaża po stronie zachodniej kanału(Foto. kwiecień 2011 rok).
Podobnie jak w przypadku Jamieńskiego Nurtu przy silnych zimowych sztormach kanał może być zasypany do granicy trzcin(Foto. kwiecień 2011 rok).
Wąskie ujście Kanału Szczuczego do morza (Foto. lipiec 2011 rok).Utworzony przez morze piaskowy wał oddzielający Kanał od morza (Foto. czerwiec 2011 rok).
Widok na ujście Kanału z dachu byłej strażnicy wojskowej (Foto. grudzień 2007 rok).
Widok na ujście do morza przetoki z pobliskich drewnianych ostróg (Foto. kwiecień 2011 rok).
4 komentarze:
Mam pytanie odnośnie "strażnicy wojskowej" znam to miejsce z widoków w dąbkowicach, nie orietujesz sie czy można wynając to miejsce np na tydzien dwa?:) Bo widoki musza byc super
Dołączam się do pytania osoby powyżej :D Bywam w Dąbkowicach od dzieciństwa, kanał był i jest nadal moim ulubionym miejscem w tej miejscowości. Ostatnio jak tam byłem to na strażnicy były tabliczki typu wstęp wzbroniony, teren Biura Ochrony Rządu. Wie ktoś może czy można tam wykupić nocleg? Było by bajecznie spędzić tam parę dni z kobietą mego życia.
Piękne flaki pod koniec
Prześlij komentarz